ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 169
Registration date : 03/08/2007

OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ   OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ 16 Αυγ 2007, 00:15

Ρικάρντο Σόουζα, ίσως...εκτοπίσει Μπα

O Ρικάρντο Σόουζα είναι το κρυφό χαρτί του Ντράγκαν Όκουκα για το στόχο του να πάρει η Ομόνοια τη νίκη στη Λευκωσία απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας.
Ο Πορτογάλος άσος ίσως αγωνιστεί από την αρχή κατά της Βουλγαρικής ομάδας, ενώ ο Βαϊσχάιμερ σε τέτοια περίπτωση θα παίξει δεξιά και θα μείνει εκτός 11αδας ο Ισμαίλ Μπα.
Το πιο πάνω αγωνιστικό πλάνο το δοκίμασε ο Όκουκα στο φιλικό με την Αλκή στην διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και είναι πολύ πιθανό να το εφαρμόσει στο ματς με την ΤΣΣΚΑ από την αρχή ή στην εξέλιξη του αγώνα.

Η νίκη είναι το αποτέλεσμα που στοχεύει η Ομόνοια στα ματς με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (16/8.) για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.
Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους στο ΓΣΠ και υπάρχει η αισιοδοξία για το νικηφόρο αποτέλεσμα που εάν συνδυαστεί με το στοιχείο να μην δεχθεί γκολ, θα είναι ότι καλύτερο. Ο Μούσα Μγκούνι θα είναι παρών στο ματς εναντίον της Βουλγαρικής ομάδας.
Ο Αφρικανός επιθετικός θα ηγηθεί της επιθετικής γραμμής. Όσο για την 11αδα, ο Όκουκα θα χρησιμοποιήσει τους Γιωργαλλίδη, Τοράο, Γεωργίου, Κακογιάννη, Βέιγκα, Καϊάφα, Ντομπρασίνοβιτς, Μπα η Σόουζα, Μοσελίν, Βαϊσχάιμερ, Μγκούνι.

Εκτός αποστολής έμειναν οι πέντε ανέτοιμοι ποδοσφαιριστές (Τζορτζόπουλος, Βακουφτσής, Ρούι Λίμα, Μεδέιρος, Βαττής), ως επίσης οι Μαρσελίνιο και Ναούμοφ.
Σύμφωνα με τις ενδείξεις η Ομόνοια στο ματς με την ΤΣΣΚΑ θα έχει στο πλευρό της γύρω στους 13 χιλιάδες φίλους της. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 20:00.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ   OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ 16 Αυγ 2007, 21:24

Ομόνοια: Έμεινε στο Χ

Καλύτερη η Ομόνοια, με περισσότερη κατοχή μπάλας, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη μέσα στο ΓΣΠ και έμεινε στην ισοπαλία με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Η βουλγαρική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και μόλις στα 30 δευτερόλεπτα παιχνιδιού κατάφερε με τον βραζιλιάνο Νέι να πάρει προβάδισμα, αφού αδράνησε ο Γιωργαλλίδης. Μετά την φάση του πρώτου λεπτού η Ομόνοια σταθεροποίησε την απόδοση της και κατάφερε στο 13΄ να ισοφαρίσει με τον αρχηγό της Κώστα Καιάφα. Οι τριφυλλοφόροι καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι έδειξαν ότι μπορούν για την πρόκριση και μέσα στην Βουλγαρία, αν είναι πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια και πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα.

Το φιλμ του αγώνα

Α' Ημίχρονο

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Τοράο, Γεωργίου, Βέιγκα, Κακογιάννης, Μοσελίν, Ντομπρασίνοβιτς, Καϊάφας, Βαϊσχάιμερ, Μπα, Μγκούνι.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Πετρόφ, Βουγιαντίνοβιτς, Τούντσεφ, Ίλιεφ, Πέτρε, Τοντόροφ, Γιάντσεφ, Ντιμιτρόφ, Νέι, Αμουνίκε, Βιτανόφ, Κάμπους.

1ο ΛΕΠΤΟ: ΓΚΟΛ - 0-1: Με ένα φοβερό σουτ ο βραζιλιάνος Νέι από 50 μέτρα κατάφερε να κρεμάσει τον Γιωργαλλίδη και να ανοίξει το σκορ.

10ο ΛΕΠΤΟ: Ανατροπή Μπά στην περιοχή, ο διαιτητής λέει όχι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μγκούνι πλάσαρε τον Πετρόφ έξω

13ο ΛΕΠΤΟ: ΓΚΟΛ - 1-1: Φοβερό σουτ στο παραθυράκι του Πετρόφ, από τον αρχηγό της Ομόνοιας Κωστάκη Καιάφα, με τους βούλγαρους να παρουσιάζουν αμυντικά κενά

22o ΛΕΠΤΟ: Αναγκαστική αλλαγή Τοράο (σπάσιμο μύτης) μετά από σύγκρουση με αντίπαλο παίκτη. Μπαίνει μέσα ο Γιώργος Θεοδούτου

27ο ΛΕΠΤΟ: Σέντρα του Μοσελίν στην μικρή περιοχή αλλά δεν πρόλαβε ο Μγκούνι.

29ο ΛΕΠΤΟ: Κίτρινη κάρτα στο Ντομπρασίνοβιτς για σπρωξίματα στην περιοχή σε εκτέλεση κόρνερ, από τον διαιτητή Άτκινσον.

34ο ΛΕΠΤΟ: Κίτρινη κάρτα στο Μπά, μετά από σκληρό φάουλ στον Ντιμιτρόφ

35ο ΛΕΠΤΟ: 52% κατοχή η Ομόνοια και 48% κατοχή η ΤΣΣΚΑ.

39ο ΛΕΠΤΟ: Αλλαγή τακτικής από τον Όκουκα. Βγαίνει ο Ντομπρασίνοβιτς και μπαίνει ο Κασέκε

45ο+3 ΛΕΠΤΑ: Τέλος Ημιχρόνου με 2 τελικές προσπάθειες από κάθε ομάδα, 9 κερδισμένα φάουλ για την Ομόνοια και 11 για την ΤΣΣΚΑ.

Β' Ημίχρονο

46ο ΛΕΠΤΟ: Αρχίζει το β' ημίχρονο με τις 2 ομάδες να συνεχίζουν με τις ίδιες εντεκάδες.

48ο ΛΕΠΤΟ: Σκληρό φάουλ του Ίλιε πάνω στον Βαισχάιμερ και κίτρινη κάρτα στον βούλγαρο ποδοσφαιριστή

53ο ΛΕΠΤΟ: Σκληρό φάουλ του Τούντσιεφ πάνω στον πολύ καλό Βαισχάιμερ και κίτρινη κάρτα

54ο ΛΕΠΤΟ: Κόρνερ από τον Μοσελίν, αλλά η κεφαλιά του Μπά ήταν αδύνατη και καταλήγει έξω

57ο ΛΕΠΤΟ: Φοβερή ευκαιρία χάνει ο Βαισχάιμερ σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΤΣΣΚΑ, πλασάρει έξω, μετά από κάθετη μπαλιά του Μοσελίν

64ο ΛΕΠΤΟ: Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Φεύγει ο Αμουνίκε και μπάινει ο Γκάρσες από τον Παναμά.

65ο ΛΕΠΤΟ: Σκληρό σπρώξιμο στον Μγκούνι από τον Ίλιε και είναι η δευτέρη κίτρινη κάρτα για τον βούλγαρο παίκτη. Η Ομόνοια αποκτά αριθμητική υπεροχή αφού η ΤΣΣΚΑ θα αναγκαστεί να αγωνιστεί με 10 παίκτες.

67ο ΛΕΠΤΟ: Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Φεύγει ο Πέτρε και μπαίνει ο Λάζπτααν.

70ο ΛΕΠΤΟ: Οι οπαδοί της Ομόνοιας χειροκροτούν έντονα το 2ο γκολ της Ανόρθωσης στην Ρουμανία. Μπράβο!

76ο ΛΕΠΤΟ: Αλλαγή για την Ομόνοια. Φεύγει ο Μπά και μπαίνει ο Ρικάρντο Σοούζα.

77ο ΛΕΠΤΟ: Μοσελίν δίνει μπαλιά στον Σοούζα στο ύψος της επανορθωτικής αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι καλό ο Πορτογάλλος και χάνει την μπάλα.

80ο ΛΕΠΤΟ: Σέντρα ο Ρ.Σοούζα από τα δεξιά, εν κινήσει σούτ από τον Μοσελίν αλλά πάει έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

82ο ΛΕΠΤΟ: Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Φεύγει ο Νέι και μπαίνει ο Ουτότζι.

84ο ΛΕΠΤΟ: Κίτρινη κάρτα στο Πετρόφ για ΤΣΣΚΑ και Καιάφα για Ομόνοια.

89ο ΛΕΠΤΟ: Φάουλ έξω από την περιοχή της ΤΣΣΚΑ κερδίζει ο Μγκούνι. Εκτελεί ο Καιάφας πάνω από τα δοκάρια του Πετρόφ.

90ο ΛΕΠΤΟ: Κίτρινη κάρτα για τον Κάμπους για καθυστερήσεις σε εκτέλεση φάουλ.

90+4ο ΛΕΠΤΟ: Τελειώσε το παιχνίδι και πλεόν η πρόκριση θα κριθεί στην Σόφια στον επαναληπτικό.

Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ   OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Icon_minitimeΠαρ 17 Αυγ 2007, 09:31

Πήραν αυτό που ήθελαν οι Βούλγαροι...

«Οι κόκκινοι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αλλά όχι από το παιγνίδι», έτσι τιτλοφορεί η «Τόπσπορτ» το ρεπορτάζ της για τον αγώνα της Ομόνοιας με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.
Στην Βουλγαρική ιστοσελίδα καταγράφονται δηλώσεις από πλευράς των Βουλγάρων. Ο βοηθός προπονητής, Πλάμεν Λιπέσκι ανέφερε: « Έχουμε χρόνο να διορθώσουμε τα λάθη μας.
Η ΤΣΣΚΑ είναι ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα, αλλά όχι από το παιγνίδι.
Έχουμε χρόνο να διορθώσουμε τα λάθη μας. Στον επαναληπτικό ελπίζω να παίξουμε πολύ πιο καλά».
Ο αρχηγός της ΤΣΣΚΑ, Αλεξάντερ Τούντσιεφ μετά τον αγώνα δήλωσε τα ακόλουθα: « Δεν είναι το παιγνίδι που πρέπει να παίζει η ΤΣΣΚΑ. Μπορούμε και
καλύτερα. Μετά την κόκκινη του Ιλίεφ αναγκαστήκαμε να αποτραβηχτούμε πίσω.
Στον επαναληπτικό για να αποκλείσουμε την Ομόνοια πρέπει να είμαστε
συγκεντρωμένοι 100%».

Ο Βαλεντίν Ιλίεφ, ο ποδοσφαιριστής της ΤΣΣΚΑ που δέχθηκε κόκκινη κάρτα ανέφερε τα ακόλουθα: «Η δεύτερη κάρτα που δέχτηκα ήταν αδικαιολόγητη. Τον παίκτη της Ομόνοιας τον έπαιξα ώμο με ώμο. Το παιγνίδι ήταν ισοδύναμο. Το αποτέλεσμα για μας είναι καλοδεχούμενο παρά για την Ομόνοια. Είμαι αισιόδοξος για τον επαναληπτικό».

Ο Εμίλ Κοντσαντίνοφ, πρώην άσος της ΤΣΣΚΑ και τώρα διοικητικός παράγοντας της ομάδας σε δήλωση του μετά τον αγώνα είπε τα ακόλουθα:«Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Κάναμε λάθη, αλλά έχει σημασία το αποτέλεσμα. Ξαφνιάστηκα από το «φοβισμένο» παιγνίδι που παίξαμε και είμαστε αποτραβηγμένοι στο δικό μας μισό γήπεδο, χωρίς να ξέρω το γιατί.
Μπροστά στο κοινό μας πρέπει να παίξουμε πιο καλά και να προκριθούμε».

Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ   OMONOIA ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Icon_minitimeΤρι 28 Αυγ 2007, 15:25

Η Ομόνοια ψάχνει αυτό που δεν κατόρθωσε ποτέ προηγούμενα...

Θα καταφέρει η Ομόνοια το μεγάλο άλμα; Θα προκριθεί εις βάρος της ΤΣΣΚΑ και θα παίξει τρίτο παιχνίδι στο σειρά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία της; Πέρσι είχε καταφέρει αποκλείοντας την Ριέκα, για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια να βγάλει νοκ άουτ ομάδα που στην βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ είχε πιο ψηλή θέση.
Για να δούμε εάν είναι φέτος η χρονιά που θα σπάσει το ρόδι και θα πετύχει η Ομόνοια κάτι το σπουδαίο στην Ευρώπη. Δεν είναι προς τιμή της ενδοξότερης ομάδας του νησιού να μην έχει καταφέρει τέτοιο επίτευγμα στα τόσα χρόνια που παίζει στην Ευρώπη.
Η Ομόνοια που πετάει στις 21:05 από την Λάρνακα στην Σόφια. Πετάει με πολλές ελπίδες, αλλά και με αισιοδοξία ότι μπορεί να καταφέρει το στόχο της πρόκρισης. Είχε λήξη 1-1 το ματς της Λευκωσίας. Η Ομόνοια για να προκριθεί πρέπει να σκοράρει, ίσως πάνω από δύο φορές. Επιθετικά η ομάδα του «τριφυλλιού» έχει πολλές αρετές. Μπορεί να κάνει την ζημία στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ που στην Λευκωσία έδειξε να είναι πανίσχυρη.
Μεγάλο όπλο για την Ομόνοια θα είναι ο Μούσα Μγκούνι. Ένας ποδοσφαιριστής που εφόσον πάρει τις σωστές μπαλιές θα δημιουργήσει κινδύνους για την αντίπαλη άμυνα.
Όσον αφορά το πώς θα παρατάξει ο Όκουκα την ομάδα στο «Γήπεδο του Στρατού» δεν περιμένουμε διαφορές σε σχέση με το πώς προτιμούσε να παίξει στα προηγούμενα ματς. Ο Θεοδότου θα καλύψει την θέση του δεξιού ακραίου αμυντικού, ενώ η απογευματινή προπόνηση θα δείξει την ετοιμότητα του Κακογιάννη που χθες δεν είχε ολοκληρώσει το πρόγραμμα των συμπαικτών του.
Θετικό για τον Όκουκα είναι το γεγονός ότι θα έχει πλούσιο πάγκο και λύσεις για να παίξει την πρόκριση μέχρι το τελευταίο λεπτό…
Η αποστολή των «πρασίνων» θα φτάσει στην Σόφια στις 23:30, ενώ αύριο ο Όκουκα θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου. Η προπόνηση των «πρασίνων» θα γίνει αύριο στο «Γήπεδο του Στρατού» στις 20:30.
Η Ομόνοια έχει ζητήσει από την ΤΣΣΚΑ χίλια εισιτήρια για τις ανάγκες του κόσμου της που θα ταξιδεύσει στην Σόφια. Υπολογίζεται ότι ένας αριθμός που θα πλησιάζει τους χίλιους φιλάθλους θα έχει στο πλευρό της η ομάδα της Λευκωσίας…

Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

ΟΜΟΝΟΙΑ: Προπονείται και αναχωρεί για Βουλγαρία

Για την Βουλγαρία αναχωρεί απόψε στις 9 μ.μ. η αποστολή της Ομόνοιας, με την αισιοδοξία να είναι διάχυτη ανάμεσα στην αποστολή των πρασίνων. Όλοι στο τριφύλλι πιστεύουν και ευελπιστούν ότι στο τέλος της ημέρας θα πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν μέσα στην Σόφια κόντρα στην ΤΣΣΚΑ την ερχόμενη Πέμπτη και θα πανηγυρίσουν την πρόκριση στον Α' γύρο του ΟYEΦΑ για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Ντραγκομίρ Όκουκα επέλεξε να πάρει 20 συνολικά ποδοσφαιριστές μαζί του και για πρώτη φορά φέτος στην αποστολή επίσημου αγώνα ,συμπεριέλαβε όλα τα νέα φετινά αποκτήματα του Καλοκαιριού(εξαιρουμένου του Στογιάννη). Βέβαια από αυτούς δεν θα αγωνιστούν όλοι, αφού κάποιοι ακόμη δεν είναι τελείως 100% έτοιμοι, όμως και αυτό που έχει συμβεί κάτι είναι και θα βοηθήσει περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Μαρσελίνιο, Τοράο και Ιωακείμ, ο ανέτοιμος Βαττής και οι Τσίκκος, Ναούμοφ και Στογιάννης.

Όσον αφορά τις μικροενοχλήσεις που ένιωσε στην χθεσινή προπόνηση ο Λοϊζος Κακογιάννης στους προσαγωγούς, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό και δεν τίθεται θέμα μη συμμετοχής του στον αγώνα της Πέμπτης.

Οι πράσινοι τελικά δεν προπονήθηκαν σήμερα το πρωί, αλλά η προπόνηση θα διεξαχθεί στις 5.30 μ.μ. στο Γ.Σ.Π., με την αποστολή να αναχωρεί ακολούθως για το αεροδρόμιο, ώστε να επιβιβαστεί στην ναυλωμένη πτήση που εξασφαλίστηκε.

ΠΡΑΣΙΝΙΖΕΙ Η ΣΟΦΙΑ

Μόνο εκτός έδρας παιγνίδι δεν θα νιώσουν ότι δίνουν την ερχόμενη Πέμπτη οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, αφού ούτε λίγο ούτε πολύ στο πλευρό της κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, θα έχει συνολικά 1.000 φιλάθλους της, οι οποίοι ουσιαστικά θα πρασινίσουν την πρωτεύουσα της Βαλκανικής χώρας. Ήδη από χθες άρχισαν και αναχωρούν για την Βουλγαρία φίλοι των πρασίνων, με το περισσότερο κόσμο να αναχωρεί με τις δυο αποψινές ναυλωμένες πτήσεις. Βέβαια για την Σόφια θα αναχωρήσουν άτομα και αύριο Τετάρτη, ενώ κάποιοι φίλοι της Ομόνοιας θα αναχωρήσουν για Βουλγαρία, τόσο από Αθήνα όσο και από Θεσσαλονίκη.

Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

* Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

* ΓΚΟΛ 8ο λεπτό. Ο Μοσελίν εκτέλεσε κόρνερ και ο Κακογιάννης με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.

* 10ο λεπτό. Ιδανικά ξεκίνησε η Ομόνοια τον αγώνα. Η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε με τον Λοίζο Κακογιάννη να πετύχει γρήγορο τέρμα και να πάρει προβάδισμα στην υπόθεση πρόκρισης.

* 11ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ Μοσελίν, ο Βαισχάιμερ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

* 13ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Νέλσον Βέιγκα.

* 14ο λεπτό. Εξαιρετικό κτύπημα φαουλ του Μαρκίνιος, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιωργαλλίδη.

* ΓΚΟΛ 17ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε με κοντινό σουτ του Νέι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

* 20ο λεπτό 1-1. Η Ομόνοια κράτησε το προβάδισμα στο σκορ μόλις 10 λεπτά , αφού οι Βούλγαροι ισοφάρισαν σχεδόν αμέσως το γκολ του Κακογιάννη. Πήραν τα πάνω τους οι Βούλγαροι μετά το γκολ που σημείωσαν.

* 25ο λεπτό. Δυνατό σουτ ο Νέι έξω από την περιοχή, απέκρουσε ωραία ο Γιωργαλλίδης.

* 27ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς.

* 28ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Βαισχάιμερ.

* 30ο λεπτό. Τίποτα το ιδιαίτερο στο τελευταίο 10λέπτο, με την Ομόνοια όμως να ξεπερνά το σοκ της γρήγορης ισοφάρισης των Βούλγαρων.

* 33ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Μάκνο Μοσελίν.

* 36ο λεπτό. Φαουλ ο Μοσελίν, ο Βαισχάιμερ πήρε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση αλλά ήταν άστοχος.

* 37ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Κώστα Καιάφα.

* 39ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

* 40ο λεπτό 1-1. Καμιά αλλαγή στην εικόνα του παιγνιδιού. Αξιοσημείωτες οι 5 κίτρινες κάρτες που έδωσε ο Βέλγος διαιτητής στους παίκτες της Ομόνοιας.

* 41ο λεπτό. Σέντρα Μοσελίν , κεφαλιά έξω ο Μγκούνι.

* 44ο λεπτό. Απίστευτη απόκρουση Γιωργαλλίδη σε πολύ κοντινό γυριστό σουτ του Νέι.

* 45+1. Ζήτησαν πέναλτι οι Βούλγαροι σε μαρκάρισμα του Θεόδότου στον Νέι.

* 21:17 Τέλος Α ημιχρόνου 1-1. Όλα ανοικτά στην υπόθεση πρόκριση αφού το σκορ στέλνει τις δύο ομάδες στην παράταση. Καλό ξεκίνημα για τη Ομόνοια, απάντησαν στην συνέχεια οι Βούλγαροι. Ισοροπημένο το τελευταίο 25λέπτο .
Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

* Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

* 21:33. Ξεκίνημα Β ημιχρόνου. Με τις ίδιες 11άδες συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

* 55ο λεπτό 1-1. Τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του Β ημίχρονου με παιγνίδι κέντρου και αρκετά λάθη από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

* 58ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Ουνουότσι απέκρουσε στην γωνιά του ο Γιωργαλλίδης.

* 63ο λεπτό. Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Σόουζα στην θέση του Βαισχάιμερ.

* 65ο λεπτό 1-1. Ιδια εικόνα στο παιγνίδι. Παιγνίδι κέντρου χωρίς καθόλου φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

* 66ο λεπτό. Πρώτη αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Ο Γκάρσες πήρε την θέση του Πέτρε.

* 72ο λεπτό. Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Λίμα στην θέση του Θεοδότου.

* 73ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Μπα.

* 78ο λεπτό. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπα και αποβολή. Η Ομόνοια θα συνεχίσει με 10 παίκτες στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα.

* 81ο λεπτό. Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Κασέκε στην θέση του Μοσελίν.

* 85ο λεπτό. Δεύτερη αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Ο Τσιλίκοφ στην θέση του Ντιμιτροφ.

* ΓΚΟΛ 90ο λεπτό. Ο Τσιλίκοφ με κοντινό σουτ έκανε το 2-1

* 93ο λεπτό. Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Νέλσον Βέιγκα. Με 9 ολοκληρώνει η Ομόνοια το παιγνίδι.

* 95ο λεπτό. Τρίτη αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Ο Καμπούς στην θέση του Νέι.

* 22.27 Τέλος αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ όπως και πριν από 3 χρόνια πήρε την πρόκριση σε βάρος της Ομόνοιας.

Deukalion
Συντονιστής
Συντονιστής
Deukalion

Άντρας

Στο ίδιο έργο θεατές

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια μέσα στη Σόφια να πάρει τη πρόκριση στο πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ουέφα. Παρά του ότι είχε ένα καλό ξεκίνημα ανοίγοντας το σκορ εντούτοις στη συνέχεια δεν έδειξε το απαραίτητο πάθοες που έπρεπε και έχοντας και μία διαιτησία που έπαιζε έδρα έχασε με 2-1 στα τελικά στάδια του αγώνα αποχαιρετόντας τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της και φέτος αρκετά νωρίς.

Η Ομόνοια ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και επιθετικά και κατάφερε στο 8ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Ήταν το κόρνερ του Μοσελίν από τα δεξιά και ο Κακογιάννης από το ύψος της μικρής περιοχής με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας κάνοντας το 0-1. Το γκολ αυτό ξύπνησε τη Βουλγαρική ομάδα η οποία είχε κάποιες καλές επιθετικές ενέργειες και κατάφερε στο 17ο λεπτό μα φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Εκτελέστηκε κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα κατευθύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι όπου έγινε μία κεφαλιά εκεί η μπάλα έφτασε στο Νέι ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Γιωργαλλίδη. Τα δύο αυτά γκολ βοήθησαν στο να ανέβει ακόμη περισσότερο ο ρυθμός του αγώνα με τις δύο ομάδες να επισκέπτονται συνεχώς τα αντίπαλα καρέ αλλά με το 1-1 να παραμένει μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος κάποιες αλλαγές που έγιναν από το Ντραγκομίρ Όκουκα δεν έφεραν τα αποτελέσματα που θα περίμενε ο ίδιος και οι φίλοι της Ομόνοιας φέροντας τη ΤΣΣΚΑ Σόφιας να γίνεται απειλητική. Στο 78ο λεπτό τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ευκολότερα με το Μπα να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνάμα κόκκινη αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Να σημειώσουμε ότι μετά την αλλαγή του Θεοδότου ο Μπα ως εσωτερική αλλαγή πέρασε στο δεξί άκρο της άμυνας και μέσα σε ένα 4λεπτο αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες. Η αποβολή του Μπα βοήθησε σημαντικά τη ΤΣΣΚΑ η οποία έστω και στο 90΄ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ήταν μία αδράνεια της άμυνας των τριφυλλοφόρων και ο Βέιγκα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο μοιραίος παίκτης των πρασίνων στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνάμα κόκκινη αφήνοντας για τα εναπομείναντα λεπτά την Ομόνοια με 9 ποδοσφαιριστές.

ΣΚΟΡΕΡ : 17΄ Νέι, 90΄ αυτογκόλ Βέιγκα - 8΄ Κακογιάννης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : Μαρκίνιος, Τοντόροφ - Βέιγκα, Ντομπρασίνοβιτς, Βαϊσχάιμερ, Μοσελίν, Καϊάφας.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : Μπα, Βέιγκα.

ΤΣΚΚΑ ΣΟΦΙΑΣ : Ιβάνοφ, Τούντσιεφ, Λάανζατ, Βουγιαντίνοβιτς, Τοντόροφ, Μαρκίνιος, Γιάντσεφ, Ντιμιτρόφ (85΄ Τσιλίκοφ), Πέτρε (66΄ Κάρσες), Νέι (90΄ Κάμπους), Ουντότζι.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Θεοδότου (72΄ Λίμα), Γεωργίου, Βέιγκα, Κακογιάννης, Ντομπρασίνοβιτς, Καϊάφας, Μπα, Μοσελίν (81΄ Κασέκε), Βαϊσχάιμερ (63΄ Σόουζα), Μγκούνι.

Επιστροφή στην κορυφή
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ :: Γενικά :: Αθλητισμός-