ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 169
Registration date : 03/08/2007

Φόρμουλα Ένα - GRAND PRIX ΙΤΑΛΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φόρμουλα Ένα - GRAND PRIX ΙΤΑΛΙΑΣ   Φόρμουλα Ένα - GRAND PRIX ΙΤΑΛΙΑΣ Icon_minitimeΣαβ 08 Σεπ 2007, 21:06

Poleman ο Αλόνσο

Η Μακλάρεν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στη Μόντσα και με τους δύο πιλότους της να κάνουν το 1-2, έδειξε πως έχει το προβάδισμα για τη νίκη μέσα στο «σπίτι» της Φεράρι. Ο Φερνάντο Αλόνσο με χρόνο 1'21''997 κατέκτησε την pole position, αφού ο ομόσταυλός του Λιούις Χάμιλτον δεν κατάφερε να τον απειλήσει. Τρίτος ο Φελίπε Μάσα, ο οποίος ήταν πάνω από μισό δευτερόλεπτο πιο αργός από τα δύο «ασημένια βέλη».

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Νικ Χάιντφελντ με BMW, ο οποίος στον τελευταίο του γύρο άφησε πέμπτο τον Κίμι Ραϊκόνεν. Ο Φινλανδός το πρωί είχε ένα ατύχημα, όταν η ανάρτηση της Φεράρι κατέρρευσε, με αποτέλεσμα να βγει εκτός πίστας και να καταστρέψει το μονοθέσιό του. Οι μηχανικοί της ιταλικής ομάδας έκαναν αγώνα δρόμου για να ετοιμάσουν το εφεδρικό μονοθέσιο, ώστε να μπορέσει ο Ραϊκόνεν να αγωνιστεί. Τα κατάφεραν, αλλά ο πιλότος της Σκουντερία δεν ήταν ικανοποιημένος από το στήσιμο, γι' αυτό κι έκανε αρκετούς γύρους.

Η άλλη BMW με τον Ρόμπερτ Κούμπιτσα θα εκκινήσει από την έκτη θέση, ενώ ο Χέικι Κοβαλάινεν συνεχίζει τις σταθερές εμφανίσεις, φέροντας τη Ρενό του έβδομη. Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνουν οι: Ρόζμπεργκ (Γουίλιαμς), Τρούλι (Τογιότα) και Μπάτον (Χόντα). Το ιταλικό Grand Prix θα εκκινήσει στις 15.00 το μεσημέρι της Κυριακής.

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρμουλα Ένα - GRAND PRIX ΙΤΑΛΙΑΣ   Φόρμουλα Ένα - GRAND PRIX ΙΤΑΛΙΑΣ Icon_minitimeΚυρ 09 Σεπ 2007, 17:23

GP Ιταλίας: Επίδειξη ισχύος από τη McLaren

Στο «Ναό της ταχύτητας», την πίστα-δυναμόμετρο της Μόντσα, η McLaren Mercedes έκανε ...πάρτι αποδεικνύοντας ότι εντός πίστας τουλάχιστον, δεν έχει αντίπαλο. Φερνάντο Αλόνσο και Λιούις Χάμιλτον έκαναν το τέταρτο 1-2 φέτος, με τη διαφορά του Ισπανού από τον Άγγλο να έχει μειωθεί πλέον στους 3 βαθμούς, τέσσερις αγώνες πριν το τέλος της σεζόν (92β. έχει ο Χάμιλτον, 89 ο Αλόνσο).

Η McLaren βρίσκεται μετά από χρόνια αγκαλιά με το νταμπλ, όμως το σκάνδαλο στο οποίο εμπλέκεται ίσως να μην της επιτρέψει να χαρεί αυτήν την επιτυχία.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κίμι Ράικονεν, που όσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να απειλήσει τις McLaren. Ο έτερος πιλότος της Scuderia, Φελίπε Μάσα αποχαιρέτησε ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες είχε για Πρωτάθλημα καθώς εγκατέλειψε από μηχανικό πρόβλημα στον εντέκατο γύρο.

Οι MP4-22 ήταν και με διαφορά τα ταχύτερα μονοθέσια. Κανείς δεν μπόρεσε να τις απειλήσει, ούτε καν η Ferrari που «έπαιζε» στην έδρα της και που παραδοσιακά τα πάει καλά στη συγκεκριμένη πίστα.

Στην εκκίνηση, ο poleman Αλόνσο διατήρησε εύκολα τη θέση του, με τον Χάμιλτον να πηγαίνει αμέσως πίσω του για να τον προστατεύσει. Ο Μάσα έκανε καλή εκκίνηση και στο τέλος της ευθείας, κατάφερε να περάσει τον Άγγλο, ο οποίος όμως επανάκτησε τη θέση του κόβοντας δρόμο στο σικέην. Οι αγωνοδίκες αποφάνθηκαν ότι θα εξετάσουν το συμβάν, αλλά δεν υπήρξε ποινή.

Ο Χάμιλτον πίεσε τον Αλόνσο για κάποιους γύρους, τη στιγμή που οι δυο τους άρχισαν να χτίζουν διαφορά από τους Μάσα - Ράικονεν. Ο Φινλανδός κατάφερε στην εκκίνηση να περάσει τον Χάιντφελντ, κερδίζοντας έτσι μια θέση.

Στον δεύτερο γύρο, το safety car έκανε την εμφάνισή του για να καθαριστεί η πίστα από τα θραύσματα του μονοθεσίου του Κούλθαρντ ο οποίος είχε ατύχημα. Στον έβδομο γύρο αποχώρησε και ο αγώνας ξανάρχισε.

Ο Μάσα δεν αισθανόταν άνετα με το μονοθέσιό του και έτσι στον δέκατο γύρο μπήκε στα pits. Άλλαξε λάστιχα, ανεφοδιάστηκε και επέστρεψε στην πίστα, όμως δεν έμεινε για πολύ. Στον επόμενο γύρο επέστρεψε στο γκαράζ της ομάδας για να βάλει άδοξο τέλος στην προσπάθειά του. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η F2007 παρουσίασε πρόβλημα στον πίσω άξονα.

Νωρίς νωρίς λοιπόν η Scuderia βρέθηκε με μόνο ένα μονοθέσιο στην πίστα. Προσπάθησε να κάνει το colpo grosso αλλά δεν της βγήκε. Ο Ράικονεν ήταν σε στρατηγική ενός ανεφοδιασμού, σε αντίθεση με τις McLaren που έπρεπε να κάνουν δυο στάσεις στα pits.

Εκεί πόνταρε η Ferrari, αλλά δεν της βγήκε τουλάχιστον για την νίκη. Γιατί για την δεύτερη θέση, κατάφερε να φέρει τον Φινλανδό μπροστά από τον Χάμιλτον μετά τον δεύτερο ανεφοδιασμού του Άγγλου, με τη διαφορά τους μάλιστα να είναι στα 1,7 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ο iceman δεν κατάφερε να διατηρηθεί δεύτερος καθώς με συνοπτικές διαδικασίες, ο Χάμιλτον επέστρεψε στη θέση του στον 43ο γύρο περνώντας τον στο σικέην, στο τέλος της ευθείας εκκίνησης/τερματισμού. Ο ρυθμός των McLaren ήταν τέτοιος που η διαφορά τους μέχρι το τέλος του αγώνα εκτινάχθηκε στα 21,2 δευτερόλεπτα. Ο Αλόνσο μπροστά περίμενε την πτώση της καρό σημαίας για να πανηγυρίσει την 19η νίκη της καριέρας του, την τέταρτη στο φετινό Πρωτάθλημα.

Από κει και πέρα, στις επόμενες θέσεις βρέθηκαν τα μονοθέσια της τρίτης μεγάλης δύναμης του φετινού Πρωταθλήματος, BMW Sauber. Τέταρτος ήταν ο Νικ Χάιντφελντ και πέμπτος ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα παρά το γεγονός ότι ο Πολωνός έχασε γύρω στα δέκα δευτερόλεπτα κατά τη διάρκεια του πρώτ6ου ανεφοδιασμού λόγω προβλήματος που παρουσιάστηκε στο γρύλο.

Έκτος ήταν ο Νίκο Ρόσμπεργκ που πραγματοποίησε για ακόμα έναν αγώνα πολύ καλή εμφάνιση, ενώ μια θέση πιο πίσω του βρέθηκε ο Χάικι Κοβαλάινεν. Την πρώτη οχτάδα συμπλήρωσε ο Τζένσον Μπάτον που χάρισε τον δεύτερο βαθμό φέτος στην Honda.

Επιστροφή στην κορυφή
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ :: Γενικά :: Μηχανοκίνητος Αθλητισμός-